FASCINUJÍCÍ SVĚT FASCIÍ

Bolí Vás záda a přitom lékaři nenašli na páteři na rentgenu ani při magnetické rezonanci žádný nález? Velmi pravděpodobně za to mohou méně pružné a ztuhlé fascie v bederní oblasti.

Co jsou fascie? Z vědeckého pohledu jsou Popelkou, která byla dlouho přehlížena. Při pitvách se vědci spíše chtěli jen co nejrychleji zbavit oné lepkavé a pružné colagenové hmoty, která prorůstá doslova všechny tkáně a propojuje je.

Jenže ... tato lepkavá hmota, nacucaná vodou, vytváří neuvěřitelně propojenou síť. Právě tato síť drží pohromadě pevně a pružně kosti našeho skeletu a také veškeré svalové tkáně. Je tedy super důležitá. Tato síť tvoří cca 20% hmotnosti člověka. Proto ji dnes vědci chápou jako samostatný orgán. Ukazuje se, že bolesti v jedné části, mohou mít díky síťovému propojení příčinu v jiné oblasti.

Sít fascií obsahuje cca 70% vody a je nesmírně pružná. Její vlákna se dokáží roztahovat o 75%. Pokud máme záda v pořádku, tak jednotlivé vrstvy fascií po sobě "kloužou" a pohybují se o cca 75%. Pokud však trpíme nespecifikovanými bolestmi zad, což je velmi časté, tak klouzání těchto fasciálních vrstev je sníženo o polovinu, tj. na cca jen 35%. A to přináší bolesti zad.

Vědci poslední roky velmi intenzivně zkoumají fascie. Říkají, že jejich stav zcela zásadně ovlivňuje naše zdraví a fungování těla. To co má zásadní vliv na kvalitu pružnosti fascií je pohyb. Pokud je pohyb pravidelný, fasice se udržují elastické a v dobré kondici. Jakmile pohyb stagnuje (např. sedavé zaměstnání) colagenová síť zbytní, zchaotizuje svoji strukturu a ztratí pružnost. Možnosti relaxace tkání se snižují, schopnosti vyplavování odpadních látek klesají atd.

Světový vědecký lídr v oblasti výzkumu fascií, německý vědec Robert Schleip, při testech objevil, že největšího okamžitého efektu ke zlepšení stavu fascií se dá dosáhnout tlakem na povrch těla, který se velmi pomalu posouvá. Jako kdybyste chtěli například pomalu vytlačovat vodu z nějaké houby. Přesně to se v podkoží děje ve fasciální síti. Voda se z nch postupně vytlačí. Později se voda opět navrací. Dojde však díky tomu ke dvěma změnám. Vytlačená voda odplaví nečistoty. Později, jak se fascie opět naplňují vodou, tak se naplní do většího objemu, než měly předtím. Například cca o 6%. A to zvyšuje elasticitu, relaxaci, čištění, pohyblivost atd.

To je určitě dobré vědět, protože takovou akupresurní pomaličkou masáž si můžeme  pravidelně doma s partnerem dělat navzájem, anebo některé části těla si můžeme dělat i sami sobě.

V přiloženém skvělém videu se dozvíte všechny základní informace o Fascinujícím světě Fascií.

Myslím, že už jen samotný název fascie, který má tak blizoučko k významu slova fascinace, leccos naznačuje.

Přeji mnohým lidem, a také sám sobě, krásné přehodnocování nedostatečného pohybového režimu. Myslím si, že když shlédnete video, budete mít také větší chuť se hýbat.


__________________________Sdílet na Facebooku Centrum Serafín__________________________